Invändigt förgylld. Konturerad form med riklig dekor av snäckor med pärla och bladformationer. Locket krönt av cabouchonslipad jadeit. Stämplad 800 oc "28MI". Längd 25 cm, bredd 20 cm, höjd ca 9 cm. Vikt 1485 g.
Smärre slitage. Fläckar invändigt.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.