Louise Adelborg, Mat, kaffe- och teservis, Porslin, 110 delar, "Swedish Grace"/"Nationalservisen", Rörstrand.
Med gulddekor.
12 mattallrikar, 24.5 cm.
12 djupa tallrikar 24.5 cm.
24 förrättstallrikar 21.5 cm.
2 såsskålar varav en med lock 13 cm.
4 ovala uppläggningsfat 27-37 cm.
4 skålar 17-23.5 cm.
Kanna 18 cm.
Kaffekanna med lock 20 cm.
12 kaffekoppar (5.5 cm) med fat.
Gräddkanna 7 cm.
Sockerskål 10 cm.
Tekanna 15 cm.
11 tekoppar (6 cm) med fat.
24 assietter 17 cm.
Smärre slitage, ställvis grövre. Enstaka nagg. Spricka i en såsskål. Smärre fläckar. Ett tefat medföljer.