Vit glasyr med guldkant. Dekor av familjen Posses vapen.
11 assietter, diameter 18 cm.
4 äggkoppar, höjd 6 cm.
24 mattallrikar, diameter 25 cm.
1 terrin med lock och fat, bredd 32, höjd 29 cm.
Smärre ytslitage, främst på de förgyllda detaljerna. Märken. Smärre fläckar. En assiett med ett större nagg.