Invändigt förgylld. Godronnerad dekor, hänkel i elfenben. Längd 14 cm, höjd 10,5 cm. Vikt 217,7 g.
Otydlig årsstämpel. Åldersrelaterat slitage, intryckninagr i fotringen.