Inre omkrets 20 cm. Fågelns höjd 19 mm. Vikt 13,3 g.
Obetydligt ytslitage.
Förlagan till armbandet är det smycke från 1000-talet som hittades år 1938 på Taskula backe vid Marie kyrka i Åbo.
Källa: Kalevala korus bildarkiv.