Arne Norell, "Illona" fåtölj, 1900-talets andra hälft.
Stomme av bok. Lösa plymåer i rygg och sits, klädsel av skinn. . Längd 130 cm. Sitthöjd 42, djup 78, höjd 78 cm, bredd 82 cm
Slitage. Smärre krackelyr er i skinnet
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.