Sekretär fanerad med valnöt. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande inredning, undertill med en större låda. Beslag av mässing. Bredd 100, djup 60, höjd 102 cm. Nyckel finns.
Renoverad, kompletterad, lagningar, smärre skador och slitage. Maskstungen.