Tillverkad enligt modell av läsförhörskåsan från Hujala, Rusko daterad 1542, som är utställd på Finlands Nationalmuseum.
Skuren dekor med bibliskt citat "Cras erit vobis salus, cum incaluerit sol".
Höjd 51 cm, bredd 30 cm, diameter 14 cm. Bär tillverkarens stämpel.
Slitage.