Bengt Ruda, fåtölj samt fotpall, ur "Triva"-kollektionen för Nordiska Kompaniets Verkstäder Nyköping, 1950-tal
Svartlackerad stomme. Stoppad och textilklädd. Brickmärkt. Sitthöjd 42 cm.
Smärre slitage. Senare målning. Senare klädsel.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10