Atelier Borgila
(Sverige, Atelier Borgila grundades av Erik Fleming år 1921. Firman fick snart en solid kundkrets och dess arbeten kännetecknandes av hög kvalitet kombinerat med stilfull elegans. Firman övertogs år 1959 av sonen Lars Fleming vilken framgångsrikt fortsatte verksamheten ända fram till år 2005 då firman såldes till Henrik Ingemansson.)
Borgila, collier sterlingsilver med rosenkvarts
Stämplad Borgila, Stockholm 1958. Längd ca 47 cm. Längd kläppar med rosenkvarts ca 3,5 cm. Vikt 23 gram.
Slitage.