Helena Tynell, flaskor, 3 st, glas, "Solflaskan" Riihimäen Lasi Oy, Finland. I produktion 1964-1974.
Höjd 13 cm.
Smärre slitage. Tillverkningsdefekter. Grön flaska med litet nagg.