En servis i silver i rokokostil. Tekanna med ställning och brännare, höjd 40 cm med hänkel uppfälld, vikt 2449 gram.
Kaffekanna med lock, höjd 26 cm, vikt 1038 gram.
Tekanna med lock höjd 21,5 cm, vikt 943 gram.
Gräddkanna höjd 12,5 cm, vikt 427 gram.
Sockerskål med lock, höjd 17 cm, vikt 643 gram.
Tesil med skål, längd 14,5 cm, vikt 229 gram.
Bricka 71 x 56 cm, vikt 3018 gram.
Den större tekannan med lös hänkel, sprint i gångjärn saknas samt isolering. Den mindre tekannan med löst lock, sprint i gångjärn saknas. Smärre bucklor, smärre slitage.