Benvit botten med tätt mönster av polykroma blommande träd, hjortar, rovdjur och fåglar. Bred grönmelerad huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad Tabatabai.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Lång- och kortsidorna med trampveck och skador,