Vitmålade och bronserade. Skuren dekor av bl a fjällskärningar. Krön med humlekvistar. Genombrutna ryggbrickor med spjälknippen. Röd klädsel.
Slitage. Renoverade och kompletterade, senare målning och klädsel. Skadad klädsel. Färgbortfall. Sprickor. Lagningar.