Klassiskt mönstrad coated canvas med mässingskodda kanter. Träribbor på toppen och runt om, mässingsbeslag. Mässingslås. Brickmärkt "Malles Goyard 233 Rue Saint Honore PARIS Monte Carlo Biarritz". På hjultrissor. Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull, inredning i form av korg med spännband. Längd 100 cm, bredd 55 cm, höjd 35 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Lös, skadad läderrem medföljer.