HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Danmark, 1950-tal.
Teak, runt, delbart bord med inpassad fällbar iläggsskiva, trebenta stolar med stoppad sits klädd i tyg, inpassade i bordssargen. Bordets diameter 106 cm. Höjd 74 cm. Total längd 156 cm.
Stolens bredd 50 cm, höjd 71 cm, sitthöjd ca 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Smärre repor.