OIVA TOIKKA, GLASFÅGLAR, 2 st, den större Årsfågel 2006, båda signerade O. Toikka, Nuutajärvi.
Stellers Eider, längd 24 cm. Etikettmärkt "Iittala".
Den mindre fågeln i vitt filigranglas, längd 10,5 cm. Etikettmärkt "Iittala Finland".
Helhetsintrycket är gott.
Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.
Läs mer