DAUM FRÈRES, vas, Nancy, Frankrike 1892.

Grön glasmassa på ofärgad fotklack, oval med etsad och slipad reliefdekor av blad och band med motto: " Je meurs où Je m'attache." Signerad Daum Nancy med Lothringenkors i guld. Höjd 26,3 cm.

Spricka/slagmärke på fotklacken och obetydliga nagg undertill. Förgyllningen med slitage.

Noël Daum, "Daum, Mastery of Glass, from Art Nouveau to Contemporary Crystal", Edita, Lausanne 1985, modellen avbildad sid 43.

Utropspris
4 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?