Grön glasmassa på ofärgad fotklack, oval med etsad och slipad reliefdekor av blad och band med motto: " Je meurs où Je m'attache." Signerad Daum Nancy med Lothringenkors i guld. Höjd 26,3 cm.
Spricka/slagmärke på fotklacken och obetydliga nagg undertill. Förgyllningen med slitage.
Noël Daum, "Daum, Mastery of Glass, from Art Nouveau to Contemporary Crystal", Edita, Lausanne 1985, modellen avbildad sid 43.