EPHRAIM STÅHL, TABURETT, gustaviansk, Stockholm.
Vitlackerad och bronserad. Stoppad sits. Dekor med bladsnitt och fleuroner. Överkragade och kannelerade ben. Signerad ES, brännstämplad med Stockholms stolmakareämbetes sigill. 43x39, höjd 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Bristningar. Senare målning. Torrsprickor.
Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.