SAARA HOPEA, GLASBURKAR, 5 st, Nuutajärvi Notsjö, 1950-tal
Kryddburkar i klart glas med lock i turkost och rökgrått glas. Höjd 9,5 cm.
Helhetsintrycket är gott. Ett obetydligt mynningsnagg på insidan.