GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, taklampor, 3 st, "Grasshopper Pendant", Gubi.
Svartlackerad och mässingsfärgad metall. Etikettmärkta Gubi. Höjd 40 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Hål i takkoppar.
Svenska designern Greta Magnusson Grossman var efter studier på konstfack den första kvinnan i Sverige som fick ett stort möbeldesignpris 1933. Hon emigrerade 1940 till USA och öppnade butik på berömda Rodeo Drive i Los Angeles. Här sålde hon inte bara andras design, utan också egna lampor och möbler, inte minst den älskade och kända Grasshopper 1947, som först gjordes som golvlampa. Snart kom hon också att bli också en av de främsta arkitekterna i Kalifornien och gjorde sig känd för att kunna rita villor till besvärliga tomter. Hennes första villa i Beverly Hills blev ett stort genombrott och publicerades i Arts & Architecture.
Greta Magnusson-Grossman (1906-1999) var möbelformgivare och arkitekt. Hon formgav flera designklassiker, däribland den ikoniska golvlampan "Grasshopper".
Greta Magnusson-Grossman inledde sin karriär som snickarlärling vid Kärnans möbeltillverkningsfirma i hemstaden Helsingborg. Därefter utbildades hon sig vid Tekniska skolan i Stockholm, som numera heter Konstfack. Under 1930-talet startade hon den egna designfirman Studio i Stockholm där hon formgav inredningsdetaljer och möbler.
Grossmans inredningar var präglade av tidens funktionalistiska estetik men med en exklusiv och färgstark karaktär som känns igen i Swedish Modern.
Under 40-talet flyttade Grossman till Kalifornien där hon blev framgångsrik som arkitekt och formgivare av möbler och lampor.