SERVIS, 71 delar, porslin, mestadels "Queen Victoria". Herend, Ungern.
12 kaffekoppar med fat diameter 12 cm
2 kaffekannor med lock 17 cm
2 gräddkannor 7 cm
6 assietter 17 cm
6 assietter 16 cm
6 assietter 12 cm
1 tallrik 28 cm
1 tallrik 25 cm
1 fat med hänklar 32 cm
2 lövformade fat 21 cm
1 ytterfoder höjd 17 cm
1 vas 34 cm
4 ljusstakar 19 cm
2 skålar med lock 10 cm
1 skål med lock och hänklar 10 cm
1 skål med lock 9 cm
1 skål med lock 14 cm
1 musselformat fat 23 cm
2 skoformade vaser 12 cm
1 skål med lock 8 cm
1 skål 10 cm
2 lövformade skålar 16 cm
2 skålar med hänklar 16 cm
1 skål med lock 11 cm
1 skål med lock 14 cm
1 askfat 14 cm
1 askfat 12 cm
1 skål med tassfötter (saknar lock) 14 cm
1 tvådelat fat med hänkel 31 cm
1 tredelat fat med hänkel 30 cm
Delar med annan dekor;
2 ytterfoder diameter 16 cm
3 fingerborgar höjd 3 cm
1 lövformat fat med spricka och lagad hänkel. Nagg på blomknoppar.
Herend porslinsfabrik är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Herend grundades 1826 av Vince Stingl som experimenterade med porslinstillverkning. 1839 togs fabriken över av Mór Fischer som påbörjade produktion av mer konstnärligt gods. Den nya riktningen vann internationellt erkännande på flera utställningar, däribland Wienutställningen 1845 och på Londonutställningen 1851. Flera hov runt om i världen började beställa Herends produkter. Från slutet av 1800-talet fram till första världskriget var fabriken kunglig hovleverantör till den Habsburgska kejsaren. Herends ambition har länge varit att tillverka exklusivt handmålat porslin av högsta kvalitet. Utsökta blommor samt gulddetaljer är omtyckta kännetecken.