NILS FOUGSTEDT, skrin, tillskrivet, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Rektangulärt skrin på räfflade fötter. Graverad scen med ett klassicerande landskap, kvinna, drake och fågel. Längd 18,5, bredd 13, höjd 4,5 cm.
Slitage, repor, märken, locket med bucklor, invändigt med gravyr.