Yngvar Sandström

(Sverige)
Yngvar Sandström
(Sverige)

YNGVAR SANDSTRÖM, soffbord, för NK, 1950-tal.

Märkt NR. 579-058 samt med plakett. Massiv stavlimmad valnöt och björk, ben av björk. Längd 84, bredd 49, höjd 47 cm.

Smärre slitage. Repor. Märken. Fläckar.

Ur Triva-kollektionen 1954, NK-design.

Utropspris
4 000 SEK