BÅLSKÅL, Württembergische Metallwarenfabrik, Tyskland, tidigt 1900-tal.
Skål med slipad och målad dekor. Fot och lock av nysilver.
Höjd 42 cm.
Ålders- och bruksslitage. Anlupen.