Christian Dior

(Frankrike)
Christian Dior
(Frankrike)

CHRISTIAN DIOR, kappa och klänning, 1960-tal

Brun med invävd bronsfärgad lurextråd. Kappa med svart pälskrage- och manchetter, dekorativa stora knappar (knäpps med tryckknappar), svart foder. Snedknäppt klänning, långa ärmar. Kappa etikettmärkt "Christian Dior UK REG Modèle Original MADE IN ENGLAND", numrerad. Storlek motsvarande ca 38. Kappa rygglängd ca 110 cm, bröstmått ca 104 cm ärmlängd ca 43 cm. Klänning rygglängd ca 110 cm, bystmått ca 100 cm, midjemått ca 78 cm.

Obetydligt ytslitage. I god vintage kondition

Utropspris
5 000 SEK