GUSTAF RYDBERG, olja på duk, signerad G. F. Rydberg.
Landskap med fiskare på sjö. Duk 44 x 65 cm.
Något krackelerad.
Ett tidigt verk, utfört omkring 1855-57. Motivet är troligtvis hämtat från Småland. 1852-57 studerade Rydberg på Konstakademien i Köpenhamn där han bodde hos den danske landskapsmålaren F. C. Kiærskoe. Av honom lärde sig Rydberg den detaljerade redogörelsen och kompositionen med kulissträd i förgrunden. Mellan 1857-59 studerade Rydberg på Konstakademien i Stockholm och mellan 1859-64 i Düsseldorf.