VINKANNA, silver, J. Aldwinckle & J. Slater, London 1881.
Ställvis förgylld. Riklig dekor, kartuscher på ömse sidor, benisolering i hänkeln, gångjärnsförsett lock. Höjd c. 40 cm. Vikt 1339 g.
Finska kontrollstämplar.
Åldersrelaterat slitage. Senare mutter inuti locket.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.