Tudelat. Skåpet är fanerat med mahogny. Överdel med glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan samt sex lådor. Underdel med låda och nedfällbar front, med bakomliggande skrivinredning. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 107, djup 51, höjd 185 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Torrsprickor. Dekorbortfall. Kompletterad med ett senare hyllplan av glas i överdel.