GOTTFRIED ERHARD DEHIO, BRÖDKORG, silver, delvis förgylld, Reval/ Tallinn 1829-42. Finska kontrollstämplar.
Brödkorg på fot, invändigt förgylld, konturerat brätte och åsar, blomdekor i botten. Hänkeln med gångjärn och förgylld insida.
Längd 29 cm, höjd med hänkeln ned 11,5 cm, upplyft 26 cm. Vikt ca 729 g.
Smärre slitage. Graveringar i foten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.