OIVA TOIKKA, SKÅL, keramik, och FLASKOR, 2 st, Rörstrand resp. Notsjö, signerade.
Flerfärgad glasyr, bredd 11 cm, höjd 8,5 cm. I botten märkt R SWEDEN OIVA TOIKKA och numrerad 149/150.
Flaskor i blåtonat glas, den större med bubblor, höjd 13 resp. 15 cm, signerade Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Obetydligt ytslitage.