Från Qingdynastin, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal. Dekor i underglasyrblått, mot celadonbakgrund. En med motiv av mytologiska djur bland moln. En med motiv av militärscen av figurer. Höjd 60-61,5 cm.
Slitage, mistor, krackelyr. Obefintlig kantnagg. Bränningssprickor.