Kaffekanna med lock krönt med fågel och svärtat handtag av trä med bendetalj, höjd 24 cm. Gräddkanna med invändig förgyllning, höjd 13,5 cm. Sockerskål med lock med dekor av lejon. Fötter i form av lejontassar. Längd 15, höjd 12 cm. Total vikt 1307 g.
Senare gravyr. Bucklor. Smärre slitage. Nyckel saknas.