ETTORE SOTTSASS, VASER, 2 st, Bitossi Ceramiche, 2000-tal.
Handdrejad och målad keramik, E Sottsass Bitossi Montelupo, höjd 25-37 cm.
Smärre slitage.
Ettore Sottsass var en italiensk arkitekt och designer. År 1980 grundade Sottsass designerkollektivet Memphisgruppen där han tillsammans med unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.