STURE JOHANNESSON, "Computer Paragraph", Computer Graphic, i samarbete med Sten Kallin, IBM, 1972. Signerad, 14/65.
Datorserigrafi. Daterad 1972. Bladmått ca 88,5 x 119,5 cm. Oramad.
Åldersrelaterat slitage. Mjuka hanteringsveck. Något vågigt papper, kortsidorna. Vänster marginal med smärre skada.
1970 började Johannesson experimentera med att skapa konst med datorns hjälp. Samarbetade med Sten Kallin (IBM) och Steve Wozniak (Apple). Datorn man använde till en början var en IBM 1130.