ANDREAS POGGATS. samekniv, signerad PA(?), 1900-talets andra hälft
Halvhornskniv med slida av graverat och färgat renhorn. Slidläder med dekorränder. Skaft av renhorn och masurbjörk. Knivens längd 21, total längd 23,5 cm
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.