Fanerat med teak. Dörrpar med bakomliggande hyllor och lådor, underdel med två lådor. Nedåt avsmalnande kopplade ben. Bredd 133,5, djup 42, höjd 109,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Smärre fanerskador.