NILS KREUGER, olja på pannå, signerad N. Kreuger och daterad 2 juli 1924.
"Gränd i Maria (Kvarnbacken)". 50 x 56,5 cm.
Obetydligt ytslitage.
Tidigare i e.o. hovrättsnotarie Fritz Georgii-Hemmings samlingar, Stockholm.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 380.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen sid 288 som nr 624.