Förgyllt mässingfäste. Vikbar inre parerplåt. Klingan märkt, otydligt. Längd 98 cm, klingan 84 cm.
Ställvis slitage. Något anlupen. Yttre parerplåt stukad, sned.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10