ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 8 st, Fanett, Edsbyverken, 1958-59.
Stomme av betsad björk. Rygg och sits av teakfaner. Märkta. Sitthöjd ca 43 cm.
Slitage. Repor. Märken. Några något instabila.