Fanerat med mahogny. Intarsiadekor i olika träslag med motiv av fåglar, växter och fiskar. Skåp med hyll-och lådinredning. Två lådor. Modellnummer 630. Etikettmärkt. Bredd 101, djup 43, höjd 134 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken. Smärre fanerskador. Hårdare slitage på ben. Skivan med resningar i lacken.