OFFICERSSABEL, för marinen, troligen Österrike sent 1800-tal/tidigt 1900-tal
Fäste av förgylld mässing, metallindad kavel av ben och lejonkappa, balja av stål, total längd ca 95 cm, klinga ca 75 cm, rikt dekorerad klinga, portepé
Bruksslitage. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.