SAM LARSSON, vilfåtölj / vilstol, "Fenix", Dux, 1900-talets andra hälft.
Stomme av lackerat stål, sits med lös dyna klädd med tyg från Svenskt Tenn formgivet av Estrid Ericson, lös ryggkudde, längd ca 145 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Senare klädsel.