Skål invändigt förgylld, CG Hallberg, 1931, vikt 182 gram. Höjd ca 6 cm. Slev med hamrad dekor, Bengt Liljedahl, 1974, vikt 155 gram. Längd ca 30 cm.
Bruksslitage med repor.