OLLE ANDERSSON, TAKLAMPA, "Lilla Aurora", Borens, 1900-talets slut.
Vit metallskärm och takkupa. Lampkupan i frostat opalglas. Bär tillverkarens etikett. Diameter 40 cm. Total höjd ca 74 cm.
Sedvanligt bruksslitage. Ej funktionstestad.