Fanerat med ask. Rödbetsat bakstycke samt luckor. Enligt uppgift specialbeställd. Bredd 111 cm, djup 34 cm, höjd ca 226 cm.
Slitage. Märken och fläckar. Ställvis ojämnt gulnat.