AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan, ca 304,5 x 199,5 cm, baksidan med broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG,
Sannolikt komponerad på 1950-talets slut. Polykromt rutmönster med geometriska figurer. Bred ljusmelerad huvudbård.
Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. Bandkantade kortsidor.