Vitmålade och bronserade. Kopplade ben med hörnfleuroner. Genombrutna ryggbrickor med urnformationer och stiliserade lotusblommor. Rutig klädsel. Sitthöjd ca 47 cm.
Bruksslitage. Senare klädsel. Senare målning. Förstärkningar. Sprickor. Färgbortfall. Lagningar. Fläckar.