Rödmålad. Tredelad rygg med skuren dekor av rocailler och balusterformade ryggbrickor. Kopplade, svängda ben med claw-on-ball. Mönstrad klädsel. Längd 175 cm.
Bruksskick. Renoverad och komplatterad, senare klädsel och målning. Sprickor. Spår av skadedjur. Lagningar.