Bronserad och förgylld. Dekor av bl a pärlstav och spegelglas. Krön i form av bandrosett med rosor. Urtavla med arabiska siffror. Ca 70 x 38 cm.
Bruksskick. Färgbortfall. Sprickor och avslag. Spegel sned. Lösa dekordelar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.